1

Тема: Авторское право Архитектора

Начало дискуссии

Что такое Авторское право Архитектора? Как его отстоять? Как его защитить?
Обсуждение.

Понравилось! Не понравилось

2

Re: Авторское право Архитектора

Перенёс из другой ветки:

вопрос,: кому принадлежат права на повторное применение проекта? Закон об Арх. Деятельности имущественные права зачисляет их создателю. Но тут возникает следующий вопрос: хорошо, если права - мои, то я имею полную свободу в их использовании? Вплоть до повторного применения?

И теперь дополню:
Ведь заказчик заплатил за ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ проект, а значит, НЕТИПОВЫЙ  То есть то, что я разрабатываю по его заказу, делается только и исключительно для него. Так понимается эта сторона вопроса заказчиками. По крайней мере тогда, когда они в ходе эскизного проектирования дают свои предложения, и вообще активно участвуют в процессе. В таком случае, видимо, они считают родившийся проект и своим детищем также.

Думаю, надо этот момент прописывать в договоре, и даже раньше - на этапе подачи коммерческого предложения:  мол, не хотел бы, ты, мил человек, приобрести и права на повторное применение проекта, который будет нами разработан? Стоить это будет, скажем, 5 - 15 % от стоимости РД, и тогда применяй его повторно сам, а мы удовольствуемся разовой авансовой проплатой. Ну, а мы, в свою очередь, если ты отказываешься, получаем такое право.

Возникает, правда, следующий вопрос: а если, скажем, нами разработана рядовая секция жилого дома, которую очень, понимаешь, сподручно спроектировать один раз, а построить по этому проекту раз пять, а то и больше? Не задавит ли нас, авторов, потом жаба? Насмерть?
Тогда надо, получается, в договоре прописывать и частоту повторного применения, и соотв. ставку гонорара: за КАЖДОЕ повторное применение авторский коллектив (а речь идёт об РД, где авторов разделов от 8 до 15) получает от 15 до 5 % стоимости РД, по принципу угасающей прогрессии. Т. е. за 1-е применение - 15% от РД, за 2-е - 12: и так далее, вплоть до 5%. Но не менее.

Неплохая схема, да?
Есть, правда, одно небольшое препятствие - добиться выплаты от заказчика, если он платить за все эти свои применения повторные не захочет - нереально. Подавать заявление о нарушении условий договора и авторских прав - так ведь следствие и суды не работают у нас. Ну, то есть они-то вроде работают, но как-то не так, как надо.  Следствие не сдвинется с места, пока не промотивируешь следака, суд вынесет черт-те какое решение, если и его не заинтересовать изначально. В общем, получается, что в ту сторону смотреть даже и смысла нет. Так что всё только на одном честном слове может держаться, и на здравом смысле. А здравый смысл здесь подсказывает: сколько и чего в договоре не прописывай, стороны будут его, договор, выполнять в меру своего виденья предмета.

Так что тут, по-моему, пока наблюдается анархия, и проектировщику нет особого смысла напрягаться по этому поводу. Вот когда (и если)  законность в стране будет восстановлена...

3

vladgla пишет:

Перенёс из другой ветки:

вопрос,: кому принадлежат права на повторное применение проекта? Закон об Арх. Деятельности имущественные права зачисляет их создателю. Но тут возникает следующий вопрос: хорошо, если права - мои, то я имею полную свободу в их использовании? Вплоть до повторного применения?

И теперь дополню:
Ведь заказчик заплатил за ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ проект, а значит, НЕТИПОВЫЙ  То есть то, что я разрабатываю по его заказу, делается только и исключительно для него. Так понимается эта сторона вопроса заказчиками. По крайней мере тогда, когда они в ходе эскизного проектирования дают свои предложения, и вообще активно участвуют в процессе. В таком случае, видимо, они считают родившийся проект и своим детищем также.

Я не зовсім так вважаю. Автором проекту є архітектор, відповідно авторські права - його. Якщо людина замовляє свій портрет в художника вона ж не змушує його писати, що це вона безпосередньо малювала. Це якщо не узгоджувати інші умови - передачу усіх прав замовнику, дозвіл на тиражування/нетиражування. З таким успіхом якщо замовник в процесі будівництва самовільно змінив проект, вигляд споруди (наприклад заладено у проекті опорядження фасаду одним матеріалом, а замовник вирішив собі інакше, а з автором цього не узгодив) - то це є порушенням авторського права архітектора.

vladgla пишет:

Думаю, надо этот момент прописывать в договоре, и даже раньше - на этапе подачи коммерческого предложения:  мол, не хотел бы, ты, мил человек, приобрести и права на повторное применение проекта, который будет нами разработан? Стоить это будет, скажем, 5 - 15 % от стоимости РД, и тогда применяй его повторно сам, а мы удовольствуемся разовой авансовой проплатой. Ну, а мы, в свою очередь, если ты отказываешься, получаем такое право.

Возникает, правда, следующий вопрос: а если, скажем, нами разработана рядовая секция жилого дома, которую очень, понимаешь, сподручно спроектировать один раз, а построить по этому проекту раз пять, а то и больше? Не задавит ли нас, авторов, потом жаба? Насмерть?
Тогда надо, получается, в договоре прописывать и частоту повторного применения, и соотв. ставку гонорара: за КАЖДОЕ повторное применение авторский коллектив (а речь идёт об РД, где авторов разделов от 8 до 15) получает от 15 до 5 % стоимости РД, по принципу угасающей прогрессии. Т. е. за 1-е применение - 15% от РД, за 2-е - 12: и так далее, вплоть до 5%. Но не менее.

Неплохая схема, да?
Есть, правда, одно небольшое препятствие - добиться выплаты от заказчика, если он платить за все эти свои применения повторные не захочет - нереально. Подавать заявление о нарушении условий договора и авторских прав - так ведь следствие и суды не работают у нас. Ну, то есть они-то вроде работают, но как-то не так, как надо.  Следствие не сдвинется с места, пока не промотивируешь следака, суд вынесет черт-те какое решение, если и его не заинтересовать изначально. В общем, получается, что в ту сторону смотреть даже и смысла нет. Так что всё только на одном честном слове может держаться, и на здравом смысле. А здравый смысл здесь подсказывает: сколько и чего в договоре не прописывай, стороны будут его, договор, выполнять в меру своего виденья предмета.

Так что тут, по-моему, пока наблюдается анархия, и проектировщику нет особого смысла напрягаться по этому поводу. Вот когда (и если)  законность в стране будет восстановлена...

Однозначно ці всі моменти треба визначати юридично

Ще є такий нюанс що об*єктами авторського права в архітектурі є лише художні рішення - фасади, архітектурні елементи, меблі, особливі авторські розробки. Планування не є об*єктом авторського права (за вийнятком якихось особливих рішень). Технологічні та конструктивні рішення - можуть бути. Тобто несанкціоноване розповсюдження та тиражування проекту є порушенням, а взяти чийсь план і його перекраяти - не є порушенням.

4

Ну, ребят, острую тему затронули.
Скажу так, если бы у меня были абсолютно все рабочие инструменты "чистыми" (весь рабочий софт лицензионный, вся музыка куплена и т.д.), может, я и позволил бы себе думать о защите каки то своих инженерных решений. А так, тихонько работаю и не парюсь по этому поводу.

5 Отредактировано Kyrylo Chuyko (2012-10-04 12:20:08)

IRBIzS пишет:

Скажу так, если бы у меня были абсолютно все рабочие инструменты "чистыми" (весь рабочий софт лицензионный, вся музыка куплена и т.д.), может, я и позволил бы себе думать о защите каки то своих инженерных решений. А так, тихонько работаю и не парюсь по этому поводу.

Я також не дуже би переймався, з другої сторони якщо тиражують - значить варте уваги. Єдине чого би не стерпів - видавання чужого за своє. Це просто не по-людськи.

6

Kyrylo Chuyko пишет:

Ще є такий нюанс що об*єктами авторського права в архітектурі є лише художні рішення - фасади, архітектурні елементи, меблі, особливі авторські розробки. Планування не є об*єктом авторського права (за вийнятком якихось особливих рішень). Технологічні та конструктивні рішення - можуть бути. Тобто несанкціоноване розповсюдження та тиражування проекту є порушенням, а взяти чийсь план і його перекраяти - не є порушенням.

я на гілці http://archiforum.org.ua/viewtopic.php? … mp;login=1
дав посилання на думку адвокатів щодо авторського права в архітектурі.

Объектами авторских прав в области архитектурного искусства являются: чертеж, эскизы, модели, построенные здания и сооружения, парки, планы населенных пунктов , т.е. как сам архитектурный проект, так и созданная на его основании документация для строительства, а также архитектурный объект.

7

IRBIzS пишет:

не знаю щодо музики, а при закупівлі програмного забезпечення можна вкластися в 1000 доларів (може, трохи більше). Звісно, доведеться відмовитись від деяких звичних програм (які надто багато коштують для нас)...
та й вже є досить пристойні безкоштовні програми.

тоді, Ви праві, можна намагатися відстоювати свої права.

доречі.
в інтернеті читав інформацію, що, директора одного з проектних інститутів суд покарав штрафом (~60 тис. грн) за те, що, використовували контрафактний Архікад.

8

лицензия архикада стоит дороже  :rolleyes: Так что  штраф в 60килогривен не так страшен  ;)

9

slit_ok пишет:
Kyrylo Chuyko пишет:

я на гілці http://archiforum.org.ua/viewtopic.php? … mp;login=1
дав посилання на думку адвокатів щодо авторського права в архітектурі.

Объектами авторских прав в области архитектурного искусства являются: чертеж, эскизы, модели, построенные здания и сооружения, парки, планы населенных пунктов , т.е. как сам архитектурный проект, так и созданная на его основании документация для строительства, а также архитектурный объект.

Якщо хтось візьме і відсканує/тиражує/скопіює собі Ваш ескіз/креслення - це порушення авторських прав. Якщо ж його лише візьмуть за основу - це не буде порушенням. Планування не є об*єктом авторського права.

10

IRBIzS пишет:

Да всё верно Вы говорите - данную тему затронул, больше как перспективную.  Для тех времён, когда новая власть будет восстанавливать правосудие в стране. А это неминуемо. Как дембель.

11 Отредактировано Kyrylo Chuyko (2012-10-04 12:58:27)

vladgla пишет:
IRBIzS пишет:

Да всё верно Вы говорите - данную тему затронул, больше как перспективную.  Для тех времён, когда новая власть будет восстанавливать правосудие в стране. А это неминуемо. Как дембель.

Про авторське право в проектуванні та його дотримання не можна і говорити поки не буде нормальна законно-нормативна база в галузі, а також авторитетність професії. Тобто архітектор не повинен бути звичайним виконавцем того, що клієнт забажає, і не боятись всього підряд. Звичайно за умови достатньої професійної підготовки.

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/404039_394509753954083_1889684857_n.jpg

("Я не знаю чому люди наймають архітекторів, а потім вказують що їм робити" Френк Гері)

12

IRBIzS пишет:

лицензия архикада стоит дороже  :rolleyes: Так что  штраф в 60килогривен не так страшен  ;)

ArchiCAD 16 Single (Rus/Eng)e     50694 грн.

ArchiCAD Star(T) 2012e     25320 грн.    

http://softlist.com.ua/products/graphis … hicad.html

таки дешевше...

13

В нашій державі авторське право це порожній звук - хто з проектантів використовує повністю ліцензований софт? а це також авторське право.
і крім Замовника, який може продати Ваш проект є так само Проектант який може повторно продати проект, але ж Замовник платить за індивідуальний проект.

14

Kyrylo Chuyko пишет:
IRBIzS пишет:

Я також не дуже би переймався, з другої сторони якщо тиражують - значить варте уваги. Єдине чого би не стерпів - видавання чужого за своє. Це просто не по-людськи.

А вот у меня такой случай - мой заказчик после градсовета, пошел и оформил ПАТЕНТ  на мой проект и даже не постеснялся об этом мне сказать. А еще добавил на всякий случай, что он всю свою жизнь проработал в Москве в знаменитом здании на площади Дзержинского. Если кто молодой и не знает - то это здание ЧК, НКВД и КГБ. Вот так-то.

15

alena пишет:
Kyrylo Chuyko пишет:
IRBIzS пишет:

А вот у меня такой случай - мой заказчик после градсовета, пошел и оформил ПАТЕНТ  на мой проект и даже не постеснялся об этом мне сказать. А еще добавил на всякий случай, что он всю свою жизнь проработал в Москве в знаменитом здании на площади Дзержинского. Если кто молодой и не знает - то это здание ЧК, НКВД и КГБ. Вот так-то.

Це зовсім інше. Само собою, що в Україні, чи тій же Росії всі закони про авторське, та й деколи взагалі будь-яке право, не діють. З другої сторони, якщо замовник попросить мене не тиражувати більше проект, то я послухаюсь його, суто як людина, та щоб зберегти людські відносини. Або якщо замовник навпаки захоче в подальшому використати проект, то принаймі потрібно отримати мою згоду.

16

alena

Ваші слова тільки підтверджують рівень правосуддя в нашій державі

17 Отредактировано consultant (2012-10-04 16:38:24)

Ризикую не сподобатись багатьом, але невже ви вважаєте, що альбом із абстрактним проектом, який ви вручаєте Замовнику - це і є проект? Це макулатура, якщо ваша будівля (споруда) не прив'язана до конкретної земельної ділянки, або не виконана необхідна експертиза. Та й навіть коли вже почали будувати, виникає маса запитань до проектувальника. Треба в більшості випадків вносити корективи в проект, навіть після закінчення будівельних робіт. Проект - це документ, який тотожний із побудованим об'єктом.

Та Ви повинні ще й приплачувати за те, що Ваш "проект" хтось розкручує. Єдина умова - обов'язково має бути посилання на автора ідеї. Інакше це виглядає, як банальний плагіат.

Понравилось! +1 Не понравилось

18

consultant
напевно під словом проект мається на увазі проектно-кошторисна документація на об'єкт, а експертиза чітко визначена законом.
Якщо якісно розроблений проект і відповідний рівень будівельників то в процесі будівництва зміни мінімальні.

А як можна видавати проект без прив'язки до ділянки?

19

Микола пишет:

consultant
напевно під словом проект мається на увазі проектно-кошторисна документація на об'єкт, а експертиза чітко визначена законом.
Якщо якісно розроблений проект і відповідний рівень будівельників то в процесі будівництва зміни мінімальні.

А як можна видавати проект без прив'язки до ділянки?

Эх, уважаемый. Можно сегодня ВСЕ: проектировать без лицензии неизвестно кем(сертификат покупается и торг уместен), строить без лицензии неизвестно кем(и сертификат не нужен и лицензия необязательна), технадзор сертифицированный тоже покупается, экспертиза на 70% объектов необязательна, авторский надзор тоже. Кра-со-та! Только вот почему-то новострои уже начали заваливаться - во Львове сегодня рухнуло монолитное перекрытие торгового центра. Мне понравился паспорт этого львовского объекта, где от начала стройки до ее окончания должен пройти ровно месяц. Знаете, такого маразма у нас еще не было.

20

alena
те що в нас купується і продається майже все так в цьому також наша участь є, скажіть у вас немає знайомих які поставили підпис там не варто було, чи на коліні не намалювали "проект"?
Ну а суто по будові у Львові - не факт що винен проектант, технагляд і т.д., можливо що вина виконавців - зекономили на будівельниках. Ну і звичайно велике запитання до інспекції ДАБК - що невже не бачили самовільне будівництво в центрі міста? Чи не бачили підставних документів?

21

Микола пишет:

alena
те що в нас купується і продається майже все так в цьому також наша участь є, скажіть у вас немає знайомих які поставили підпис там не варто було, чи на коліні не намалювали "проект"?
Ну а суто по будові у Львові - не факт що винен проектант, технагляд і т.д., можливо що вина виконавців - зекономили на будівельниках. Ну і звичайно велике запитання до інспекції ДАБК - що невже не бачили самовільне будівництво в центрі міста? Чи не бачили підставних документів?

В тому вся суть, що поки професія проектанта (архітектора, інженера, технолога) не буде авторитетною (його будуть слухати, буде нормальна оплата, не будуть змушувати робити як "барін хоче", він не буде боятись зробити найменшу помилку), а з другої сторони проектант буде нормально і фахово виконувати свою роботу (не абияк, щоб віддати і взяти гроші, і ще бажано естетичну складову не забути) - ні про яке авторське право та його захист не можна говорити.

Насправді виходить що проект і збудована споруда - як Нокіа і Нокла (або навпаки). "Знайди N відмінностей". Проект сам по собі це дійсно макулатура. Нагляд у більшості випадків - суто для вигляду, не можу уявити як приходить архітектор на будову і відмовляється підписати акт, бо замість закладеної у проекті фасадної системи , наприклад, вирішили здешевити і звичайні пластикові вікна поставити. Та замовник заживо з*їсть. Інше питання що часто архітектори роблять нереальні проекти. Але це вже зовсім інша розмова.

22

Нагляд у більшості випадків - суто для вигляду, не можу уявити як приходить архітектор на будову і відмовляється підписати акт, бо замість закладеної у проекті фасадної системи , наприклад, вирішили здешевити і звичайні пластикові вікна поставити. Та замовник заживо з*їсть. Інше питання що часто архітектори роблять нереальні проекти. Але це вже зовсім інша розмова.

Легко  :) За последние пол года было отозвано 2 проекта  :rolleyes: Заказчики сделали так как им хотелось а потом хотели авторский закрыть и подать декларацию готовности. Одни правда одумались и частично переделали с допоплатой вненсений изменений в проект а другие протупили - ГАСК им накрутил по полной. Они мало того что  застройщиками оказались, так еще и генподрядчикми  :P

23

Інше питання що часто архітектори роблять нереальні проекти. Але це вже зовсім інша розмова.

Чому нереальні проекти? а в Дубаї нереальні проекти? чи в Європі? просто у нас замовники на 99% жлоби, яким вдалося урвати/вкрасти гроші і який думає лише як когось намахати.

24

Микола пишет:

Чому нереальні проекти? а в Дубаї нереальні проекти? чи в Європі? просто у нас замовники на 99% жлоби, яким вдалося урвати/вкрасти гроші і який думає лише як когось намахати.

Я маю на увазі Україну наразі. Не один раз бачив як архітектор закладає у проект елементи, котрі навряд чи будуть втілені. Головне щоб на папері круто виглядало. А про 99% - нажаль правда. За копійки неможливо отримати якісний та красивий продукт. Хоча буває що і замовник спочатку хоче щось красиве та оригінальне, а потім зводиться до звичайної будки ще на рівні проекту. Ну а потім на будівельному майданчику доводиться до остаточного убожества.
Але ж ми про авторське право говоримо. Так от - про його існування та захист в Україні наразі нічого не можна сказати. Тобто воно якби існує, але його ніхто не бачив.

25

Мало-мальски  опытний архитектор не допустит таких ошибок как нериализуэмые елменты. Еще на начальной стадии с любым заказчиком проводится серьёзный разговор на предмет наличия ресурсов и его выденья конечного продукта. Есть бабло и желание сделать так шоб кум и соседи от зависти удавились - это одна работа. Ну а если денег в обрез и нужно постоить что то что  отобьётся не за 20 лет а быстрее, уже нужен другой подход. Конечно попадались уникалы желающие как в куршевеле и шоб квадрат получился не дороже 5к в себестоимости  :P Да еще и бригаду халтурщиков нужно ему подобрать не дорогую. Они, как правило" идут лесом.
   Вот в чем прелесть работы с постоянными заказчиками.-Слово "постоянный" подразумевает не один построеный обьект. А занчит и отсуствие первоначального шока от цен на самые заурядные мелочи и стройки вообще  :D А то работал с теми кто впервые влез в строительство, так у меня в тумбочке карвалол для них постоянно лежит  :D